Tržní hodnotu vašeho domu je složena z několika faktorů. 

Těmi hlavními díly, se kterými se vždy setkáváme tak to je 

A tyto tři hlavní díly, tvoří vlastnosti budovy. 

Jak se tedy můžeme dívat na vlastnosti kolem nemovitostí, které nám určují cenu?

Jak ovlivňuje cenu domu lokalita? 

Poloha, ve které je dům postaven je jedním ze zásadních faktorů ovlivňující cenu. Nemovitosti se napříč regiony velmi liší. Jinou hodnotu má rodinný dům v Praze a jinou v Jedovnicích v moravském krasu. U větších měst, kde je potenciál vyšších výdělků v práci je i vyšší cenová hladina nemovitostí. Zatímco na vesnicích, kde není ani občanská vybavenost budou domy levnější. Například pokud si porovnáme cenu domů v okolí Brna u tak můžeme porovnávat ceny v závislosti na dopravní vzdálenosti do centra Brna. Pokud přemýšlíte o investici a o tom, zda je výhodné nemovitost držet nebo prodat přemýšlejte nad potenciálem dané oblasti. I opomíjené vesničky kolem Brna se díky novým stavbám rozrůstají dál. 

Samotná poloha domu

V jaké ulici se dům nachází? Je dům přímo u hlavní cesty? Nebo je v odlehlé ulici? 

Jak vypadá nejbližší okolí? Je výhled z domu na bývalou továrnu nebo výhled na kopce do krajiny? Je dům v těsné blízkosti sousedů nebo je na samotě odlehle od ostatních? 

Jak se dá k domu dostat? Je k domu přístupová cesta po které můžete snadno přijet? Kdo ji vlastní? Jestli přístup k domu nevlastníte, ale pronajímá vám ji obec nebo soused. Snažte se přístup odkoupit nebo vyjednat právo služebnosti cesty. 

Velikost domu a dispozice?

Nejžádanější domy jsou standardního typu 3+1 se samostatnými vchody do pokojů. 

Oblíbené jsou také dvoupatrové varianty, kdy se v přízemí nachází obývací pokoj, kuchyně a koupelna a nahoře ložnice a další pokoje případně koupelna pro pohodlí a soukromí každého. 

Stav a stáří

Pokud bude dům určen k rekonstrukci je jasné, že bude za levnější cenu, než nově postavený dům do kterého se již nebude muset investovat. Někdo je však rád za rekonstrukci a může si dům přizpůsobit vlastním představám. Nicméně více lidí, chce mít možnost okamžitého nastěhování do domu. Takže rekonstrukce dokáže zvýšit hodnotu vaší nemovitosti.  

Pozemek k domu

V cenových odhadech domu je důležité zohlednit také zahradu. Je na zahradě pergola a bazén, je zahrada upravená? Těmito vylepšeními nemovitost roste na hodnotě. 

Garáž

Každý kdo někdy bydlel na sídlišti v Brně nebo Blansku, jistě rád ocení u domu místo na parkování nebo garáž. 

Občanská vybavenost u domu

Pokud je v blízkosti domu škola, obchod, restaurace, sportovní možnosti je to vždy plus. 

Obecně platí, že vyšší životní úroveň v dané lokalitě přináší i vyšší hodnotu domu.

Výhodou je i  MHD, vlak nebo autobus, což usnadní cestování z nebo do obce. 

Pokud si chcete být jistí, tím kolik za Vaši nemovitost při prodeji požadovat, vyplňte jednoduchý formulář.